Young Athletes League

Bebington Oval, 31st May 2009

Results for club athletes. (Personal Bests (PBs) are shown where the performance beats a known previous best in the event):
 
Under 13 girls Under 13 boys
75m SB Becky Sinclair
A3
11.7
100m Adam Laughton
A2
14.5
Amy Sinclair
B3
12.4
Adam Cullen
B4
16.0
150m SB Erin Donagh
A3
22.6
200m =PB Adam Laughton
A1
29.3
Becky Sinclair
B3
23.1
Luke Gravell B4
33.4
800m PB,G3 Ellie Roberts
A2
2:35.7
800m G3 Andrew Kershaw
A1
2:29.9
Lucy Hunter
B4
3:13.2
Adam Cullen
B1
2:41.8
1200m G2 Erin Donagh
A2
4:09.2
1500m PB,G3 Luke Tyson
A2
5:01.4
Alice Cribb
B4
4:44.8
SB,G3 Michael Panes
B1
5:02.5
70m hurdles Becky Sinclair
A2
14.9
75m hurdles Luke Tyson
A2
15.5
Amy Sinclair
B2
16.0
Michael Panes
B2
16.1
High jump PB,G4 Olivia Croft
A3
1.25
High jump
=PB Amy Sinclair
B4
1.10
Long jump Adam Laughton
A3
4.00
Long jump Ellie Roberts
A4
3.56
Tom Clarehugh B3
3.54
Alice Cribb
B3
3.40
Shot put Matthew Lawson
A3
5.04
Shot put Olivia Croft
A4
5.13
Adam Cullen
A3
4.65
Lucy Hunter
B4
3.62
4 x 100m relay TC, AC, LG, AL
3rd
60.2
4 x 100m Relay LH, ER, AC, ED
3rd
62.0
Under 15 girls Under 15 boys
100m PB,G4 Sally Wareing
A2
13.4
100m PB Thomas Neal
A2
13.0
PB Emma Dryden
B4
16.1
Adam Mackie
B4
15.0
200m G4 Ellon Hart
A1
27.8
200m PB Thomas Neal
A2
26.5
Katy Hurley
B3
29.9
PB Graham Boreham
B3
29.5
800m Patsy Irizar
A2
2:39.9
400m PB Owen Williams
A3
62.9
Ellon Hart
B2
2:44.1
George Ingram
B3
66.0
1500m Lauren Clarehugh
A2
5:22.4
800m PB Gary Clark
A3
2:27.7
Sally Wareing
B2
5:50.2
George Ingram
B3
2:32.0
75m hurdles PB Katy Hurley
A3
13.4
1500m PB,G2 Niall Cullen
A2
4:28.1
Emma Dryden
B3
18.7
Liam Ellis
B3
5:09.3
High jump Ellon Hart
A4
1.35
80m hurdles PB George Ingram
A3
15.7
Lauren Clarehugh
B4
1.15
Patrick Cullen
B3
16.5
Long jump PB Amy Aitchison
A3
3.80
High Jump PB Niall Cullen
A3
1.35
PB Katy Hurley
B3
3.69
Long Jump Patrick Cullen
A3
4.00
Shot Sally Wareing
A4
6.91
Shot PB Adam Mackie
A3
7.53
Lauren Clarehugh
B4
5.06
Owen Williams
B2
5.03
Discus PB Amy Aitchison
A4
14.63
Discus Adam Mackie
A4
18.90
Patsy Irizar
B4
7.74
Graham Boreham
B2
16.33
Javelin Patsy Irizar
A4
5.23
Javelin Liam Ellis
A3
17.00
4 x 100m relay PI, SW, LH, EH
4th
55.8
Patrick Cullen
B3
14.69
          Hammer Niall Cullen
A2
19.98
PB Thomas Neal
B2
11.92
4 x 100m relay OW, PC, GB, TN
3rd
55.1
4 x 400m relay GC 74.7, GB 70.3, GI 67.7, OW 67.3
3rd
4:40.0
Under 17 women Under 17 men
100m =PB,G4 Beth McBride
A2
13.0
100m G4 Joshua Hughes
A3
11.8
PB Katie Morris
B2
13.6
PB Danny Driver
B2
12.3
200m PB,G4 Beth McBride
A2
26.7
200m G3 Joshua Hughes
A2
23.4
300m PB,G3 Katie Morris
A2
42.9
G4 Andrew Starkey
B1
23.9
PB Eleanor Newton
B1
45.2
400m G3 Andrew Starkey
A2
52.6
800m G4 Katie Morris
A3
2:23.9
PB,G4 Josh Francis
B2
53.2
Catherine Hulme
B3
2:41.7
800m PB Jack Craig
A3
2:08.1
1500m
Jordan Kelly
B4
2:21.5
3000m
1500m
80m hurdles G3 Eleanor Newton
A1
12.6
3000m
300m hurdles PB,G3 Eleanor Newton
A1
47.8
100m Hurdles G3 Danny Driver
A1
14.8
PB Lucy Whitehead
B1
52.1
400m Hurdles PB Danny Driver
A2
65.0
High Jump       1500m S/chase
Long jump Lucy Whitehead
A3
4.36
High Jump PB Josh Francis
A3
1.65
PB Catherine Hulme
B3
3.91
Shaun Parker
B2
1.45
Triple jump Lucy Whitehead
A3
8.96
Long jump PB Thomas Atherton
A3
4.47
PB Catherine Hulme
B2
8.71
PB Shaun Parker
B3
4.09
Shot put PB,G4 Ruth Doran
A2
8.29
Triple jump
Beth McBride
B4
4.29
Shot Thomas Atherton
A4
8.09
Discus SB Ruth Doran
A3
19.54
James Armstrong
B3
8.08
Javelin
Discus PB James Armstrong
A2
25.53
Hammer Ruth Doran
A2
21.32
Jordan Kelly
B2
20.50
4 x 100m relay
Javelin PB,G4 James Armstrong
A2
39.68
4 x 300m relay LW, EN, CH, KM
2nd
3:09.4
Josh Francis
B1
33.90
          Hammer Thomas Atherton
A4
20.46
Jordan Kelly
B2
18.53
4 x 100m relay JF, AS, DD, JH
3rd
46.3
4 x 400m relay
PB = Personal Best; G = Common Grading Standard; SB = Season's Best